Jau du metus kuriame žymiausių fotografų platformą, tad siekiame supažinti portalo lankytojus su tais žmonėmis, kurių dėka Mūsų projektas juda greičiau – tai 27 metų „Facebook“ programinės įrangos inžinierius Vilius Visockas, kurį ne teko lankyti dirbant Silicio Slėnyje, o šį kartą jį aplankė ir kolega iš naujienų portalo – Tomas Balžekas ir paėmė iš jo interviu, kurį ir pateikiame.

Vilius dirba pagrindiniame „Facebook“ biure Menlo Park, Kalifornijoje. Menlo Park – nedidukas miestelis, apie 30 km nutolęs nuo San Fransisko. Šiame biure dirba apie devyni tūkstančiai įmonės darbuotojų, biuras įsikūręs net aštuoniolikoje pastatų, o šiandien sužinojome, kad duris jau atvėrė ir naujasis „Facebook“ pastatas. Iš išorės pastatai atrodo labai paprasti, 3–4 aukštų, „Facebook“ reklamos beveik nematyti. Tik „Like“ ženkliukai parkavimo aikštelėje išduoda, kad čia garsiojo „Facebook“ būstinė.

zymiausiu-fotografu-komanda-vilius-visockas

Savo automobilį palikome vyrukams, kurie suranda jam vietą ir jį pastato. Aplink pastatus daug vietų automobiliams parkuoti, dauguma iš jų – elektromobiliai „Tesla Model S“, „Nissan Leaf“ ir kiti, pajungti krautis.

Elektra automobiliams, kaip ir daug kitų dalykų, „Facebook“ darbuotojams yra nemokami. Užėjus į milžinišką vidinį „Facebook“ biuro kiemą, pasijutome tarsi patekę į Holivudo kino studijos filmavimo aikštelę. Viskas spalvingai pasakiška ir panašu į miestą, o  gal net atskirą mažą valstybę. Apie darbą „Facebook“ kalbame su Viliumi, kuris čia dirba jau daugiau nei dvejus metus.

– Viliau, kaip čia atsidūrei? Kur studijavai ir dirbai prieš tai?

– Gimiau ir mokyklą baigiau Vilniuje, po to išvykau studijuoti jungtinių studijų į Švediją ir Norvegiją. Ten 2012-aisiais baigiau KTH bei Norvegijos Mokslo ir technologijų universitetą, kuriuose studijavau kompiuterinių tinklų saugumo specialybę. Prieš įsidarbinant „Facebook“, teko atlikti praktiką švedų kompanijoje „Spotify“, padirbėti „Bubble Motion“ startuolyje Singapūre.

– Ką dirbi „Facebook“?

– Esu reklamos platformos programinės įrangos inžinierius.

– Sakoma, kad „Facebook“ yra viena geidžiamiausių darboviečių pasaulyje. Ar taip yra? Kuo ypatingas biuras, darbo atmosfera, kolegų bendravimas? Kiek lietuvių čia dirba?

– Visiška tiesa. Yra daugybė priežasčių, dėl ko „Facebook“ – geidžiama darbovietė. Tarkime, yra daugybė skirtingų šalių virtuves siūlančių restoranų, turime savo ledainę, kavinę.

Taip pat yra kirpykla, stomatologas, skalbykla, kur tiesiog palieki drabužius ir pasiimi švarius, yra dviračių taisykla, masažo ir akupunktūros kabinetas. Beveik visos paslaugos nemokamos. Tai yra ne tik dėl to, kad norima įtikti darbuotojams, bet čia užmiestis, jeigu visi važiuotų iki miesto šių paslaugų, sugaištų daug laiko ir gal net negautų tokių kokybiškų. Įvairių priedų, didžiąja dalimi maisto, vertė sudaro nemažą viso atlyginimo paketo dalį.

Kompanijos tikslas toks, kad darbuotojai būtų sveikesni, darbingesni.

Įmonei tai irgi nauda, nes daugiau laiko darbuotojas skiria darbui ir jo metu nevažinėja kažkur tvarkytis savo reikalų. Tokiu būdu ir darbuotojai jaučiasi, kad jais rūpinamasi, ir darbdavys gauna daugiau naudos iš darbuotojų.

Darbovietė suteikia ir dar daugiau. Gali, tarkime, įkurti būrelį ir sąnaudas padengs įmonė. Žodžiu, daug gerų sveikatingumo, poilsio dalykų įmonė apmoka. Kompanijos tikslas toks, kad darbuotojai būtų sveikesni, darbingesni. Jeigu tai darai, nereikia tiek daug laiko ir pinigų skirti gydymuisi. Kai dauguma pašalinių dalykų pasirūpinta, lengviau susikoncentruoti į savo darbo sritį.

FOTOGALERIJA: Apsilankymas „Facebook“ biure. 48 nuotr.

– Ar yra kokių nors trūkumų?

– Nors dabartinis biuras didelis ir žavingas, tačiau jau yra per mažas ir, kaip žinote, vakar įsikraustėme į netoliese esantį, garsaus amerikiečių architekto Franko Gehry mums suprojektuotą ir pastatytą naują pastatą.

Tas pastatas tikrai įspūdingas, pavyzdžiui, stogai yra su medžiais ir žalia veja. Įdomu, kaip tai paveiks mūsų kultūrą, nes dabar dirbsime dviejuose biuruose. Nors vieną ir kitą skiria vos 5 minutės kelio, bet vis viena reikės vaikščioti. Sparčiai auganti kompanija susiduria su nedideliais iššūkiais, pavyzdžiui, parkingas tapo per mažas, sporto salėje gali tekti laukti eilėse, ypač lankantis ten piko metu.

– Ar tavo minėti dalykai yra dalis didelės konkurencijos dėl programuotojų tarp slėnio įmonių? Kokie dar „Facebook“ privalumai prieš kitus?

– Šie privalumai nesudaro tokios didelės esmės, nes visos didžiosios įmonės sudaro panašias sąlygas, o darbo užmokestį reguliuoja rinka. „Facebook“ yra paskelbusi daug atviro kodo projektų, įdomių iššūkių programuotojams, tad tai pritraukia daug talentų, kurie nori dirbti su jais ir save realizuoti, mokytis su kitais geriausiais. Atlygis nėra vienintelis ir svarbiausias motyvas.

Facebook naujasis pastatas Menlo Park

– Ar aplankyti atvažiuoja daug lietuvių?

– Taip, atvyksta nemažai tokių vadinamųjų technologijų turistų. Vis dėlto dažniausiai svečiai atvažiuoja trumpam laikui ir tvirtesni ryšiai neužsimezga. Bet tai nėra sunku, pasikvieti pietų, pabendrauji, visai įdomu susipažinti.

– Kaip toliau planuoji karjerą? Ar pasiilgsti Lietuvos?

– Šiuo metu man šiek tiek nerimo kelia situacija Europoje, Ukrainos įvykiai. Ekonomika daug kur šlubuoja, oras prastas.

Man Kalifornijoje didžiausias privalumas yra visada geras oras. Minusas, kad ryšiai su artimaisiais ir draugais atšąla, nes esi visiškai kitoje pasaulio pusėje, laiko skirtumas 10 valandų ir norint palaikyti ryšį, reikia bendrauti neįprastu laiku. Sunku pasakyti, kiek čia būsiu. Kol bus įdomu, kol jausiu, kad tobulėju, tol būsiu čia.

– Na, bet kodėl ne Norvegijoje ar Švedijoje, arčiau namų?

– Švedijoje visai patiko gyventi: arti Lietuvos, žmonės panašaus šaltumo, klimatas lietuviškas, yra gerų kompanijų, pavyzdžiui, „Spotify“, ir motyvacija gera, ir įdomu.

Na, bet tuo metu man taip susiklostė ir nieko nesigailiu. Dabar „Facebook“ turi biurą ir Londone, „Google“ įsikūręs Šveicarijoje ir kitose vietose, taigi gerų variantų yra ir Europoje. Bet šiuo metu turiu puikią progą pabūti Amerikoje, pakeliauti, pažinti vietinę kultūrą. Gali skirtingu gyvenimo etapu gyventi skirtingose vietose, viskas priklauso nuo to, ar esi atviras ir mobilus.

– Ką veiki laisvalaikiu?

– Daug vaikštau, nes vietovės kalvotos ir gražios. Šiandien su kolegomis žaisime stalo žaidimus. Šalia yra San Fransiskas, ten pilna muziejų ir parkų.

Čia populiarus lindyhopas (šokis), savaitgaliais susirenkame „Golden Gate“ parke ir šokame. Tai vyksta ištisus metus, o Lietuvoje šokių lauke sezonas visai trumpas. Gamta įvairi, garsusis Taho ežeras šalia, Josemitis, tikriausiai gražiausias nacionalinis parkas, ranka pasiekiamas. Las Vegasas ne per toliausiai, gražus Los Andželo pajūrio kelias ir pan.

– Kaip judi? Gal turi elektromobilį?

– Čia skatinama pirkti elektromobilius, yra mokestinių lengvatų, bet aš turiu ne elektrinį, paprastą „Volkswagen EOS“. Dar važinėju dviračiu – darbas visai šalia nuo namų.

– Ką manai apie visas ant kūno naudojamas technologijas: išmaniuosius laikrodžius, juvelyrinius dirbinius ir pan.? Kaip manai, ar tai pakeis mūsų gyvenimą?

– Man įdomiau tai, kas ateityje bus implantuota į kūną. Jeigu nešioji ypač daug „gadgetų“, tai gal sukuria įspūdį, kad esi kareivis ar robokopas.

Nežinau, ar jie visi prigis, pavyzdžiui, „Google“ akiniai, atrodo, neprigijo ir „Google“ jau skiria mažiau dėmesio šiam projektui. Kitas klausimas, ar tu nori visada būti trikdomas. Daug žmonių dabar nori specialiai lėtinti tempą, pavyzdžiui, elektroninio pašto laiškus skaito vieną kartą per dieną. Man pakanka mobiliojo telefono, neturiu tų visų įmantrių daikčiukų.

– Kaip bendrauja lietuviai slėnyje, ar dalyvauji bendruomenėje?

– Taip, yra keturi pagrindiniai bendruomenės renginiai. Būna daug spontaniškų susitikimų su atvykusiais svečiais, suorganizuojame bendrus pietus ar pan.

Dar slėnyje yra dviračių entuziastų judėjimas, jie labai aktyvūs, važiuoja sunkius, įdomius maršrutus, bet aš juose nedalyvauju. Jaunimas natūraliai daug bendrauja, vyresnė karta gal labiau dalyvauja oficialiuose renginiuose. O šiaip čia lietuviškos kultūros atkeliauja nedaug, vis dėlto nepasakyčiau, kad pasiilgstu lietuvių atlikėjų, ypač kai yra galimybė pamatyti atvykstančias pasaulinio lygio žvaigždes.

– Rekomenduok mūsų skaitytojams porą programėlių, kurios šiuo metu yra tavo telefone.

– „Facebook“ aplikaciją dažniausiai naudoju, bet tikriausiai visi ją ir taip naudoja Lietuvoje. Mes ją naudojame darbe ir čia matome kitokią informaciją nei visi vartotojai. Iš retesnių savo kolekcijoje išskirčiau programėlę „Night Sky“, ji pagal tavo lokaciją padeda žinoti, kur yra koks žvaigždynas.

– Ačiū, už pokalbį ir kad aprodei „Facebook“ biurą.

Turime oficialų straipsnio autoriaus Tomo Balžeko ( / Twitter) sutikimą naudoti šį straipsnį ir nuotrauką.
Šaltinis: 15min.lt